Strona: Seminarium Wydziałowe WBIŚiA Temat: Rynek projektowy w Wielkiej Brytanii po Brexicie / Katedra Konstrukcji Budowlanych

2022-10-12
, red.  Grzegorz Rybicki
Rynek projektowy w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
Katedra Konstrukcji Budowlanych zaprasza studentów i pracowników na Seminarium Wydziałowe WBIŚiA

Temat: Rynek projektowy w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Prelegent: mgr inż. Tomasz Krok – Semantica Consulting Ltd / GHD, Politechnika Śląska / University of Derby (ponad 18 lat doświadczenia projektowego w UK)

Termin: 19 października 2022, środa 10:30 – 12:00;

Miejsce seminarium: sala P-2; WBIŚiA, Rzeszów ul. Poznańska 2.

Program:

1. Edukacja i kariera zawodowa w UK
- Zarys wykształcenia technicznego i poziom.
- Uprawnienia, kariera zawodowa, przynależność do instytucji zawodowych jak ICE, IStructE, RIBA czy RICS i zdobycie tytułu „Mianowanego Inżyniera” czyli CEng Chartered Engineer na przykładzie ICE.
- Istota PI (Professional Indemnity) i PL (Public Liability) czyli ubezpieczenia projektanta.

2. Przepisy formalno-prawne i zwyczaje dotyczące projektowania w UK
- Hierarchia legislacji obowiązującej w UK, od Act do ACOP (Approved Code of Practice).
- Przeprowadzenie procesu projektowego na przykładzie mostu drogowego/przepustu na podstawie obowiązujących przepisów Highways England czyli wg. CG300.
- Forma i rodzaje dokumentacji.
- Nadzór budowlany, rodzaje i formy.
- Normalizacja w projektowaniu konstrukcji stalowych.
- Programy komputerowe do projektowania.
- BIM.

3. Rynek usług projektowych w UK
- Zarys rynku projektowego, jego cechy i zwyczaje.
- Typowe wielkości biur, od małych do korporacji.
- Rodzaje przetargów, czyli gdzie i skąd zlecenia.
- Usługi projektowe spoza UK.

4. Ciekawe realizacje
- Pierwszy most drogowy ze stali nierdzewnej w UK – Pooley Bridge.
- Pierwszy most dla pieszych o złożonych przekrojach skrzynkowych, z użyciem weathering steel – NEZ Boots.

5. Pytania i dyskusja.